Lees hier meer over de mensen voor én achter de schermen bij Natuurtheater De Kersouwe

De decorploeg in beeld
‘KOFFIE!’ De decorbouwers verzamelen zich aan de iconische felgekleurde picknickbanken voor de kantine van de Kersouwe. Een welverdiend bakkie pleur. Het is half 11 op zaterdagochtend en de dames en heren hebben er al een paar uur klussen opzitten.
Lekker buiten in het bos bouwen aan de meest bijzondere en ingenieuze bouwwerken, daar doen ze het voor. Wat het zo leuk maakt? De mensen. Daar zijn de bouwers - een club van een man of twintig - het over eens. “Iedereen heeft zijn of haar eigen kwaliteiten. De een heeft een echt timmermansoog terwijl de ander beter is met lassen of schilderen. Samen vormen we een goed team. Heb je hulp nodig of weet je iets niet? Dan staat er meteen iemand klaar om je te helpen. Zo leer je ook nog eens wat”, zegt Bas van Boxtel.
Naast hem zit Toon Toebast. Hij hoeft niet lang na te denken over het antwoord op de vraag: waar ben je nou het mees trots op? “Die keer dat we de Notre Dame na gingen bouwen (voor onze eigen productie De klokkenluider van de Notre Dame in 2015). Het was mijn eerste jaar in de decorploeg en dat was ook meteen het hoogste decor dat ooit op de Kersouwe gebouwd is.” Inmiddels is hij een vertrouwd gezicht binnen de club. “Het is elk jaar een verrassing wat we gaan maken, het blijft leuk. Elk decor is anders, ideeën zijn er in overvloed. Dan gaan we weer krijgen hoe we er samen iets moois van kunnen maken.”

De kostuumploeg in beeld
Extravagante jurken, harnassen, pruiken van foam en complete mascotte-pakken. De kostuumgroep van de grote productie van de Kersouwe gaat elke uitdaging aan. “Ik vind het leuk om steeds iets nieuws te leren”, zegt Sabine Sleddens, sinds negen jaar hoofd kostuums in het productieteam, maar al 24 jaar onderdeel van de groep.
In het atelier op de zolder van ‘t huis gaat Sabine samen met haar dames in januari al aan de slag voor de productie in de zomer. “Het begint met het plan van de regisseur. Er ontstaan ideeën over de kostuums en we maken een moodboard. Vanuit daar krijgen alle kostuums vorm”, legt Sabine uit, terwijl zij samen met een groepje dames aan het werk is in het atelier.
Rekken vol
De spelersgroep varieert in grootte, maar meestal staan er meer dan vijftig mensen op het toneel. En dan hebben bijna alle spelers vaak nog meerdere kostuums. Tel maar uit hoeveel kostuums er in de zomer aan het rek hangen. “Sommige jaren maken we alle kostuums helemaal zelf en in andere gevallen gaat het om vermaken of stylen. Dat is helemaal afhankelijk van het concept van de voorstelling. Maar elk jaar gaan we op zoek naar een uitdaging voor onszelf”, stelt Sabine.
Een voor een komen de spelers langs voor het opnemen van de maten, een doorpas van de kostuums of een kort overleg over passende schoenen, riemen en andere accessoires. Het is een drukke boel, maar de dames houden het hoofd koel. Ze werken hard, maar er is altijd ruimte voor een praatje en een grapje.
Een klein dorpje in het bos
“De Kersouwe is een hele fijne plek. Het is net als in Asterix en Obelix, een klein dorpje met allemaal eigenwijze mensen midden in het bos”, vertelt Sabine met een glimlach. De dames in de groep zijn het hiermee eens. Verschillende vrouwen kwamen bij de club omdat ze het theater van vroeger kennen. Ria van Hedel: “Ik ging hier als kind vaak spelen – we klommen dan stiekem over het hek. Het is zo leuk om nu een bijdrage te leveren aan de mooie producties die hier elk jaar worden gemaakt.”
Het verhaal ondersteunen
Richting het einde van het repetitieproces krijgt de voorstelling vorm en komen de kostuums samen op het toneel. “Als we alle spelers in hun kostuum op het toneel zien staan, dan weten we pas echt of het gelukt is”, lacht Sabine. De kostuums moeten het verhaal en de spelers ondersteunen, dat is belangrijk. “We laten bijvoorbeeld door middel van kleuren en prints zien dat mensen bij elkaar horen. Daarnaast kunnen kostuums helpen met het verleggen van de aandacht van scene naar scene. Ik vind het interessant om daarmee bezig te zijn.”
Maar zelfs wanneer alle kostuums zijn opgeleverd, zijn de dames niet klaar. Elke voorstelling zijn een aantal mensen aanwezig achter de schermen om spelers die hele snelle kledingwissels hebben, te helpen. En het komt ook geregeld voor dat een kostuum kapotgaat tijdens de voorstelling. Dan wordt dat supersnel opgelost. Alice: “De wereld die zich achter het toneel afspeelt, dat vind ik zo bijzonder om te zien.”
